Elveszett vagy megsemmisült szakmai bizonyítványról másolat kérése
Fontosabb fogalmak:
• Bizonyítvány: Ha a vizsgázó a szakmai és vizsgakövetelményről szóló rendeletnek megfelelően eredményes szakmai vizsgát tett, Magyarország címerével ellátott, szakképesítés, szakképesítés-elágazás, részszakképesítés, szakképesítés-ráépülés megszerzését igazoló bizonyítványt (a továbbiakban: bizonyítvány) kap
• Másodlat: A bizonyítványmásodlat - a névváltozás kivételével - az eredetileg kiadott bizonyítvánnyal mindenben egyező szövegű, tartalmú. Kiállítása az eredeti törzslap alapján lehetséges.
Jogszabályi rendelkezés:
12/2020. (II. 17.) Korm. rendelet 26. § (5) bekezdése alapján: „Az elveszett vagy megsemmisült bizonyítványról – a tanuló, kiskorú tanuló esetén a kiskorú tanuló törvényes képviselőjének, illetve a képzésben részt vevő személy kérelmére – a törzslap alapján bizonyítványmásodlat állítható ki.”
Mely szerv állítja ki a bizonyítványmásodlatot?
• A 2013. novembere után (a 315/2013-as Korm. rendelet szerint) szervezett komplex szakmai vizsgák esetén az elveszett vagy megsemmisült bizonyítványról a másodlatot kizárólag az állami szakképzési és felnőttképzési szerv adja ki, törzslap alapján. A kiadás – kérelemre- a központi elektronikus nyilvántartásból kinyomtatott nyomtatvánnyal történik.
• 2013. novembere előtt vizsgázottak esetében Az elveszett vagy megsemmisült bizonyítványról - kérelemre - a törzslap alapján a vizsgaszervező állítja ki a bizonyítványmásodlatot.
• Ha a vizsgaszervező jogutód nélkül megszűnt, vagy a vizsgaszervező iratai megsemmisültek, a főjegyző állít ki bizonyítványmásodlatot.
• Törzslap hiányában a bizonyítvány megszerzését és tartalmát igazoló közokirat (személyi igazolvány, munkakönyv, munkaügyi nyilvántartás stb.) alapján a vizsgaszervező vezetője pótbizonyítványt állít ki. A pótbizonyítványban azokat az adatokat lehet feltüntetni, amelyek a kiállítás alapjául szolgáló közokiratból megállapíthatók.
Ki jogosult az eljárást kezdeményezni?
Az állam által elismert szakképesítés megszerzését igazoló szakmai bizonyítvány tulajdonosa.
Milyen adatokat kell megadni?
• a vizsgával kapcsolatos adatokat (vizsgaszervező megnevezése, vizsga időpontja, helyszíne, oktató, vizsgáztató neve, a képzés helyszíne)
• a személyes adatait (név, lakcím, születési hely, idő)
• a bizonyítvány-másodlat kiállításának indokát: megsemmisült, elveszett elérhetőség (telefonszám és/vagy e-mail) kapcsolattartás végett
Milyen iratok szükségesek?
Az elveszett vagy megsemmisült szakmai bizonyítványról másodlat kiadása iránti kérelem.
Milyen költségei vannak az eljárásnak?
A bizonyítványmásodlatért jogszabályban meghatározott illetéket kell leróni:
„Az általános tételű eljárási illeték mértéke 3000 forint.” 1990. évi XCIII. törvény 29. § (1) bekezdés
Milyen módon lehet és hol kell kezdeményezni az eljárást?
A kérelmet írásban személyesen, vagy postai úton nyújthatja be az ügyfél.
Kormányablakokban, okmányirodákban történő ügyintézéshez időpontot foglalhat telefonon keresztül (ügyfélkapu nélkül is).
Előzetesen felvilágosítást adnak a kormányablakokban, az okmányirodákban és a kormányhivatalok ügyfélszolgálati irodáiban intézhető ügyekkel kapcsolatban.
Elérhetőségek:
Telefon: 1818
E-mail: 1818@1818.hu
Chat: Chat indítása
Külföldről: +36 (1) 550-1858
A 2020. szeptember 1-je után letett képesítő vizsgák (már nem OKJ-s szakmai végzettséget nyújtó) esetében:
A kizárólagos vizsgáztatási jogosultsággal rendelkező akkreditált Belügyminisztérium Vizsgaközpont állítja ki kérelemre a bizonyítványmásodlatot.
Igénylés menete:
• az intézmény felkeresése interneten, a https://www.bmvizsgakozpont.hu/ linken
• „Képesítő vizsgák ” menüpont választása
• a lenyíló menüből a „Letölthető dokumentumok” kiválasztása
• „KÉRELEM – képesítő bizonyítvány másodlatának kiadásához” nyomtatvány
Az űrlap részletesen tartalmazza a további tudnivalókat.
A kérelmet személyesen vagy postai úton az alábbi címre kell eredetben leadni, illetve megküldeni!
• Cím: BM Vizsgaközpont 2090 Remeteszőlős, Nagykovácsi út 3.